extraOKNO

Okna dachowe Fakro Velux i inne. Schody strychowe, wyłazy, rolety, markizy, żaluzje.

OKNA DACHOWE – NOWOŚCI 2023

Okna dachowe – bądź na bieżąco

ze wszystkimi nowościami

Rynek okien dachowych niezmiennie ewoluuje, dlatego aby podczas wyboru okien do swojego domu mieć do dyspozycji pełnię możliwości, warto wiedzieć, czego można oczekiwać i jak wielki wybór zapewniają nam producenci. Nowości, jakie pojawiają się w tym roku w zakresie okien na poddasze podyktowane są w dużej mierze zmianami w prawie budowlanym, do których producenci dopasowali swój asortyment. Nowe wymogi prawa budowlanego zmierzają w kierunku zminimalizowania zużycia energii cieplnej poprzez podniesienie właściwości energooszczędnych budynków

mieszkalnych i użytkowych. Jednym z elementów tej przemiany jest zaostrzenie wymogów w zakresie parametrów termooszczędności okien elewacyjnych oraz dachowych, aby niemal całkowicie zapobiec utracie ciepła z budynków właśnie tą drogą. Jednak nowe możliwości w zakresie okien połaciowych to nie tylko nowe prawo budowlane, ale także innowacje technologiczne, wiele nowych rozwiązań i udogodnień w zakresie komfortu na poddaszu, o które dbają producenci okien dachowych. Sprawdź, co nowego mamy dla Ciebie w extraOKNO w tym roku!

Co nowego w prawie budowlanym

Nowe rozporządzenia obejmują wiele zagadnień technicznych z zakresu oszczędności energii cieplnej, stanowiąc aktualizację dokumentu z 2002 roku. Zmiany  obejmują szczegółowe parametry powiązane ze zużyciem oraz ograniczeniem strat energii, przeznaczanej zarówno na ogrzewanie, jak i chłodzenie budynków czy grzania wody, ponadto zmianie ulegają też wymagania w zakresie współczynników dotyczących wentylacji czy oświetlenia. 

Oknom dachowym przypadły nieco mniej zaostrzone restrykcje, niż w przypadku okien pionowych. Z początkiem 2021 roku wszystkie okna dachowe w domach mieszkalnych i budynkach użytkowych mają określony maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła U, który nie może teraz przekraczać wartości 1,1 W/m2K (dla przykładu, w przypadku okien pionowych jest to aż 0,9 W/m2K). 

W praktyce oznacza to, że nowo powstałe budynki będą musiały być wyposażone w okna z pakietem przynajmniej trzyszybowym, a sposób ich montażu musi zapewnić pełną realizację określonych przez producenta

parametrów, czyli musi odbyć się z użyciem wymaganych materiałów ociepleniowych oraz kołnierzy uszczelniających. Warto mieć na uwadze, że zmiany te są niezwykle ważne a ich głównym celem jest ograniczenie produkcji i zużycia energii,  mające przynieść w najbliższych latach zauważalne korzyści dla środowiska naturalnego.

Po stronie użytkownika pierwsze korzyści będą obserwowalne już w trakcie najbliższego sezonu grzewczego, przekładając się na niższe opłaty lub zużycie paliw grzewczych.

Jakie muszą być okna dachowe w 2023 roku

Plany wprowadzenia nowych regulacji nie były tajemnicą, dzięki czemu producenci okien dachowych mieli czas, aby odpowiednio przygotować swoją ofertę pod kątem nadchodzących zmian. Już od stycznia 2021 funkcjonują zaktualizowane oferty i cenniki, w których można znaleźć zgodne z nowymi wytycznymi okna dachowe w ekonomicznych wariantach standardowych. 

W rezultacie, okna klasy ekonomicznej (najczęściej klasa STANDARD), nie są już dwuszybowe tylko trzyszybowe, oraz muszą zapewniać realizację wspomnianych parametrów, czyli U =  1,1 W/m2K. 

Zmianie uległa zatem też cena, aby była ona przystępna tak jak w przypadku dotychczasowych produktów w klasie ekonomicznej, czyli ustępujących miejsca okien dwuszybowych a tym samym adekwatna do wymagań rynkowych, dlatego nowi klienci nie muszą obawiać się konieczności znacznego zwiększenia wydatków związanych z zakupem okien dachowych.


Termoizolacyjne okna dachowe

Termoizolacyjne okna dachowe muszą przede wszystkim zapewniać jak najniższe straty energii cieplnej w kontakcie z szybą. 

Przenikanie ciepła przez szybę ogranicza najlepiej pakiet szybowy, na który składają się przynajmniej dwie komory międzyszybowe (czyli w oknach trzyszybowych), pomiędzy którymi wyhamowana zostaje wymiana cieplna zachodząca między poddaszem a otoczeniem zewnętrznym. 

Komory w oknach trzyszybowych wypełnione są gazami szlachetnymi – argonem lub kryptonem, których właściwości zapobiegają transportowi ciepła na zewnątrz. 

Kolejnym aspektem ochrony przed utratą ciepła jest zastosowanie ciepłej ramki dystansowej, czyli wstawek z tworzywa sztucznego, które oddzielają szyby pakietu, podnosząc izolację oraz zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i skraplaniu pary wodnej w konstrukcji okna.

Okna termoizolacyjne wyposażone są ponadto w powłoki niskoemisyjne, które dodatkowo blokują wymianę cieplną, także ograniczając nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń latem. W oknach z trzema szybami standardowo stosuje się takie powłoki na dwóch szybach.
velux cieply montaz

Ciepły montaż okien dachowych

Ciepły montaż okna dachowego – odpowiednio przeprowadzony montaż okna to element, bez którego deklarowane przez producenta okna parametry w zakresie przenikania ciepła U mogą nie zostać zrealizowane. Do wykonania ciepłego montażu konieczne jest zastosowanie zarówno odpowiedniego kołnierza uszczelniającego, jak i termicznej izolacji wokółokiennej. Tak przeprowadzony montaż to przede wszystkim gwarancja szczelnego wypełnienia przestrzeni pomiędzy oknem a konstrukcją dachu a także właściwe ocieplenie powstałego łączenia od strony zewnętrznej. 

Okna energooszczędne:

okno dachowe gll 1061B

GLL 1061B Velux

Drewniane okno VELUX z dolnym otwieraniem - wentylacja zintegrowana i dodatkowa uszczelka

Okno obrotowe GLU 0061 VELUX

GLU 0061 Velux

Okno drewniano-poliuretanowe idealne do pomieszczeń o podwyższonej odporności na wilgoć

okno dachowe obrotowe fakro

PTP-V U4 Fakro

Okno aluminiowo-tworzywowe, białe z wydajnym nawiewnikiem V35

okna fakro FTP-v

FTP-V U4 Fakro

Okno obrotowe, drewniane z nawiewnikiem automatycznym V40P

obrotowe okno dach comfort roofart

Premium Thermo

Okno drewniane roofART o wzmocnionej konstrukcji, odporne na gradobicie

okno obrotowe na dach roofart

PCV Thermo

Okno PCV roofART odporne na wilgoć. Hartowana szyba oraz podwyższone parametry termoizolacyjne

Nowe prawo budowlane – dla kogo, kogo ominie

Zmiany w prawie budowlanym dotyczą domów, których projekty zostały zatwierdzone pozwoleniem na budowę już w 2021 roku, dlatego budowy rozpoczęte lub zatwierdzone jeszcze w roku poprzednim nie muszą się do nich stosować, ponieważ ich dokumentacja oparta została na obowiązujących wcześniej zasadach. Z tego powodu nadal możliwy jest zakup okien dwuszybowych, które w dalszym ciągu są i jeszcze długo dostępne będą w ofercie naszego sklepu dla wszystkich, którzy zdążyli zatwierdzić swoje budowy jeszcze przed nowymi zmianami. Kwestia nowych regulacji inaczej przedstawia się w zakresie istniejących już budynków, w których przeprowadzane będą prace remontowe związane z wymianą okien dachowych – w tym przypadku właściciele zobowiązani są do zastosowania się do wytycznych, które obowiązują w terminie, w którym przeprowadzane są prace remontowe.

Poznaj naszą ofertę okien dwuszybowych:

Okno obrotowe GLU 0061 VELUX

Okno GLU 0051

Okno VELUX PVC idealne do pomieszczeń o zwiększonej wilgotnoci

okno dachowe gll 1061B

Okno GZL 1051

Drewniane okno VELUX z otwieraniem górnym idealnie sprawdzi się w pokoju

Fakro Okno FTS U2 Kołnierz EZV-P

Okno FTS-V

Popularne okno FAKRO z podwójnym systemem uszczelniania

okno dachowe obrotowe fakro

Okno PTP-v

Dwuszybowe okna PVC FAKRO z automatycznym nawiewnikiem

okno obrotowe na dach roofart

roofART PCV

Okno PCV odporne na wilgoć. Hartowana szyba zwiększa bezpieczeństwo

obrotowe okno dach comfort roofart

roofART PLUS

Idealny stosunek jakości do ceny. Stabilność i trwałość na lata

Zmiany w ofertach największych producentów okien dachowych

 

Ponieważ zmiany, które wprowadzono od stycznia 2021 nie pojawiły się znienacka, lecz były dyskutowane już od dłuższego czasu, producenci okien dachowych mieli wystarczająco dużo czasu aby odpowiednio przygotować do nich swoją ofertę, z jednej strony wprowadzając nowe produkty, z drugiej zaś dostosowując te już istniejące do nowych standardów. Ponieważ przeważająca liczba okien dachowych zaliczanych do najbardziej ekonomicznej grupy produktów u niemal wszystkich producentów okazała się nie realizować nowo określonych parametrów, toteż w większości przypadków do klasy ekonomicznej przesunięte zostały produkty klasy średniej, co najczęściej wiąże się też z obniżeniem ich dotychczasowej ceny. Dzięki temu możliwe było lepsze dostosowanie gamy produktów do nowych standardów oraz wymagań rynkowych. Zobacz, co nowego czeka na Ciebie w ofertach współpracujących z nami producentów okien dachowych:

fakro schody strychowe

W najnowszej ofercie okien dachowych Fakro znajdziemy w lepszych cenach okna trzy i czteroszybowe, o bardzo wysokich parametrach termoizolacyjnych, które w każdym wymiarze realizują wymagania określone w nowym prawie budowlanym. Okna te dostępne są w trzech kolorach oblachowania – szarobrązowym, antracytowym oraz czarnym (do każdego z tych kolorów  istnieje dopasowany odcieniem kołnierz uszczelniający). Standardowe okna dachowe Fakro charakte-

ryzuje przynajmniej III klasa bezpieczeństwa antywłamaniowego (wynik dla okna + szyby) EN 13049. W standardzie jest również system topSafe, automatyczne nawiewniki, stały napływ świeżego powietrza bez wietrzenia oraz wyziębiania pomieszczeń, a także technologia thermoPro, poprawiającą dodatkowo parametry termoizolacyjne i trwałość okien dachowych, dzięki odprowadzaniu wody oraz maksymalizacji szczelności.

 

Sprawdź nowości w oknach dachowych Fakro: 

Cenniki 2021 okna dachowe Velux

W nowej ofercie Velux otrzymujemy zupełnie nowe standardy jakości wśród okien dachowych! Od teraz energooszczędne, trzyszybowe okna obrotowe dostępne są w standardzie, czyli w najbardziej przystępnym wariancie cenowym Velux. Do tej pory okna te zaliczane były do klasy STANDARD PLUS oraz PREMIUM, ze względu na wysokie parametry termoizolacyjne oraz dodatkowe funkcjonalności. Według obowiązujących od początku 2021 roku kryteriów Velux, nowa regularna oferta okien dachowych Velux obejmuje wyłącznie okna, których przepuszczalność cieplna Uw nie 

przekracza 1,1 (W/m2K), w związku z czym już w standardzie znajdziemy energooszczędne okna trzyszybowe. Jeszcze wyższa jakość pojawia się w klasie STANDARD PLUS – od teraz wszystkie modele okien dachowych w tym przedziale ulepszone zostały o jeszcze wyższe parametry izolacji termicznej (już od Uw = 1.0) oraz akustycznej! Zewnętrzna powłoka szyby zapewnia także wyciszanie odgłosów deszczu, zaś wysokie właściwości hydrofilne pomagają zapobiegać osadzaniu się zabrudzeń i ułatwiają oraz przyspieszają ich mycie.

Sprawdź szczegółową ofertę okien Velux:

Nowoczesne, trzyszybowe okna dachowe roofART wyposażone są od teraz w STANDARDZIE w szczelną i wysokoaktywną termoizolację wokółokienną IFC z polietylenu, dzięki której montaż okna zawsze zapewnia szczelne dopasowanie do konstrukcji dachowej, zapobiegając utracie ciepła oraz wnikaniu wilgoci. Zastosowanie termoizolacji IFC zapewnia najlepsze wykorzystanie parametrów okna dachowego roofART przez cały czas eksploatacji. Najnowsze okna trzyszybowe roofART to ponadto najwyższej jakości, wytrzymałe drewno sosny nordyckiej, o idealnej stabilności 

wymiarowej oraz ograniczonej nasiąkliwości, które jest także odporne na wgniecenia. `drewno to zabezpiecza podwójna warstwa ekologicznego lakieru GORI, o najwyższej odporności na łuszczenie czy odkruszanie. Trzyszybowy profil okienny posiada po zewnętrznej stronie szybę hartowaną, a we wnętrzu – ciepłą ramkę dystansową. Na podniesienie parametrów termoizolacyjnych wpływa też zastosowanie zewnętrznej powłoki niskoemisyjnej, która dodatkowo ogranicza też nagrzewanie się wnętrz latem.

 

Sprawdź szczegółową ofertę okien dachowych roofART:

Zadzwoń, zamów: 693 932 250