extraOKNO

Okna dachowe Fakro Velux i inne. Schody strychowe, wyłazy, rolety, markizy, żaluzje.

Okna dachowe w salonie

Słoneczny salon na Twoim poddaszu

Rozświetl wspólną przestrzeń


Miejsce spotkań i wspólnego odpoczynku

Salon to ważne centrum każdego domu. To wspólna przestrzeń, w której każdy z domowników czuje się swobodnie, która daje nam możliwości dzielenia relaksu, jak i wspólnych działań. Tu możemy przyjąć gości, zrelaksować się z ulubioną książką czy bawić się z dziećmi. 

W leniwe dni to właśnie tutaj spędzimy najwięcej czasu, bo to nasz salon już z założenia jest tym pomieszczeniem, którego przeznaczeniem jest tworzenie przestrzeni dla relaksu i codziennego ładowania naszych życiowych akumulatorów.

Jest więc niezwykle ważne, aby zaprojektować go w taki sposób, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję i był przyjazny, jasny i wygodny, a w osiągnięciu tych celów bardzo pomaga zapewnienie odpowiedniej ilości światła słonecznego, jakie będzie do niego docierało. Na etapie projektowania, zarówno

przed remontem, adaptacją poddasza czy też planowania budowy domu warto zastanowić się, w jaki sposób zapewnić temu wnętrzu wystarczającą dla komfortu i dobrego samopoczucia domowników ilość światła naturalnego. 

To szczególnie ważny czynnik a ponadto nawet najpiękniejszy wystrój nie wybrzmi wystarczająco dobrze, nie będąc odpowiednio dobrze oświetlonym w promieniach słońca.

 Poddasze Twojego domu posiada ogromny potencjał, ponieważ skosy dachowe to nie tylko niepowtarzalny urok i charakter, ale również przestrzeń dla wykorzystania niemal nieograniczonych możliwości okien dachowych, czyli jednego z najznakomitszych sposobów na naprawdę skuteczne i intensywne wykorzystanie światła słonecznego w doświetlaniu wnętrza.


Otwórz swój salon na świat

 

… i dodaj mu przestrzeni. Naturalne światło słoneczne to nie tylko ukoronowanie pięknego wystroju, ale także efekt optycznego powiększenia wnętrza. 

Nada to salonowi nowy, szlachetny charakter, wpływając także pozytywnie na jego funkcjonalność. To dzięki promieniom słońca docenimy prawdziwy kolor ścian, wydobyty zostanie urok mebli, a całość nabierze dynamiki i wyrazu.

 

UDEKORUJ SWÓJ SALON ŚWIATŁEM I NAPEŁNIJ GO ŚWIEŻOŚCIĄ

Piękny salon jest nie tylko wizytówką każdego domu, w której przyjmować będziemy gości i organizować rodzinne spotkania, ale przede wszystkim codziennie spędzać tu czas w gronie najbliższych, relaksować się i organizować rodzinne aktywności. Okno dachowe, z którego widać niebo czy zachód słońca, stanowi samo w sobie najpiękniejszą ozdobę salonu na poddaszu. W dodatku jest to ozdoba posiadająca cały wachlarz istotnych funkcji, których nie da się zastąpić w żaden inny sposób. 

Świeże, rześkie powietrze

Światło słoneczne

Optyczne powiększenie przestrzeni

Piękno wnętrza

Po pierwsze, żadna sztuczna metoda doświetlania pomieszczeń nie jest w stanie dorównać oświetleniu, jakie zapewnią okna dachowe, ani pod względem jakości światła, ani jego natężenia. 

Jedynie światło naturalne jest tak korzystne zarówno dla naszego wzroku jak i ogólnego samopoczucia. Tylko w ten sposób nasze organizmy są w stanie wytwarzać witaminę D i a wszelkie rośliny domowe wzrastać i kwitnąć. 

Naturalne światło to zastrzyk pozytywnej energii do działania, a odpowiednio rozplanowany układ okien dachowych na poddaszu zapewni Ci jego idealne proporcje. Wszystko to w dodatku zapewni znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną w domu. 

Drugą, równie istotną zaletą, jaką niosą okna dachowe w salonie jest stały dostęp świeżego powietrza. Możliwość wietrzenia pomieszczeń może wydawać się oczywistą funkcją okien, jednak w przypadku okien dachowych warto zwrócić uwagę na to, że większość okien nowej generacji oferuje

możliwość wietrzenia, bez konieczności uchylania skrzydła okiennego. 

Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne okna dachowe z przeznaczeniem do pomieszczeń mieszkalnych, takich jak właśnie salony, wyposażone są w automatyczne nawiewniki, dzięki którym cyrkulacja powietrza pomiędzy poddaszem a otoczeniem zewnętrznym odbywa się nieprzerwanie i nie trzeba tego pilnować. 

Rozwiązanie to jest szczególnie istotne zarówno z powodów zdrowotnych, jak i dla zapobiegania gromadzeniu się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach, przez co eliminowane jest ryzyko powstawania zagrzybień i pleśni na ścianach, także, z czego często nawet nie zdajemy sobie sprawy – pod tapetami, boazerią czy podłogą. 

Jak wiadomo, grzyby naścienne to nie tylko problem estetyczny, ale także źródło szczególnie szkodliwych dla naszego zdrowia toksyn, dlatego jest to zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć

Po trzecie, zarówno same okna dachowe, jak i zwiększenie intensywności światła w salonie, jakie wiąże się z ich montażem, zapewniają optyczne powiększenie salonu. Wpływa na to z jednej strony zapewnienie widoku na zewnątrz, dzięki czemu pole widzenia nie kończy się na ścianach a daleko za oknem, z drugiej – wypełnienie salonu światłem odbijanym od ścian oraz lepsza widoczność kolorów.

W związku z tym, jeszcze przed wyborem mebli i dodatków do salonu warto przemyśleć, w jaki sposób możemy wykorzystać efekty świetlne, jakie zapewni wybrany układ okien dachowych. Intensywność wpadającego światła będzie bowiem zależna od kierunku zwrócenia okien względem pozycji słońca w ciągu dnia. 

Zdecydowanie najbardziej pożądanym efektem jest kilka źródeł światła, pochodzącego z okien połaciowych rozmieszczonych po kilku stronach. 

W ten sposób z jednej strony cały salon zyska równomierne rozłożenie światła, z drugiej – światło będzie wpadało do wnętrza salonu o każdej porze dnia, pomiędzy wschodem a

zachodem słońca. Ogólnie przyjęte standardy rozmieszczania okien dachowych w pomieszczeniach poddasza zakładają, że optymalne nasłonecznienie osiągnie się poprzez proporcję, w której powierzchnia szyb będzie odpowiadać mniej więcej 10% powierzchni podłogi. 

W przypadku okien dachowych w niewielkich pomieszczeniach wskazane jest, aby okno montować w położeniu centralnym, dzięki czemu promienie słonecznie równomiernie rozłożą się po całym wnętrzu. 

Z kolei, gdy w grę wchodzą duże pomieszczenia, jakim zazwyczaj jest właśnie salon, najlepiej sprawdzą się zestawy okienne i przeróżnych konfiguracjach.

Salon cichy i przytulny

Jeżeli w salonie ważny jest dla nas przede wszystkim wypoczynek i spokój, lub pełni on dodatkowo funkcję sypialni lub pokoju gościnnego, to może warto zastanowić się nad oknami, które wspomagać będą odpowiednią atmosferę wypoczynku lub snu, dzięki podwyższonym parametrom izolacji akustycznej. 

Sprawdź nasze propozycje okien dachowych, które są szczególnie polecane w walce z hałasem w pomieszczeniach poddasza:

Okno obrotowe GPL 3066 VELUX

- superoszczędna szyba z powłoką łatwozmywalną i antyroszeniową - zintegrowana wentylacja
- aluminiowa klamka na dole i uchwyt otwierający u góry - powłoka wyciszająca deszcz
- panoramiczny widok

okna fakro FTP-v

Okno obrotowe FTP-V U5

- podwyższona odporność na włamanie TopSafe - dwupozycyjna klamka na dole okna
- automatyczny nawiewnik V40P
- energooszczędny pakiet trzyszybowy
- wysoka izolacja akustyczna

Zobacz, jak może zmienić się Twój salon

NAJWIĘKSZE ZALETY OKIEN DACHOWYCH W SALONIE
CZYLI JAKIE OKNO UCZYNI TWÓJ SALON JASNYM I PRZYTULNYM

Naturalne oświetlenie i widok, którego niczym nie zastąpisz

Salon pełni bardzo ważną funkcję w każdym domu – tu zaprasza się gości i spędza wspólny czas wolny, dlatego nie może zabraknąć w nim odpowiedniego poziomu naturalnego światła. Okna dachowe, ponieważ zamontowane są w pozycji skośnej, dostarczają blisko dwa razy więcej światła słonecznego, niż okna pionowe, dlatego jeżeli mowa o poddaszu to z całą pewnością stanowią one najlepszy wybór.

Salon przepełniony naturalnym światłem zapewni najlepsze warunki do odpoczynku oraz znacznie lepiej umożliwi wydobycie uroku kolorów ścian, mebli i dodatków. 

Dobrze oświetlone pomieszczenie z oknami otwartymi na niebo to także wizualne wrażenie większej przestrzenności i lekkości. Ponadto, okna dachowe można łączyć w zestawy w różnych konfiguracjach, nie trzeba ograniczać się jedynie do zasad zachowania proporcji ścian budynku, jak w przypadku standardowych, pionowych okien. 

Zestawy okienne można także zamontować po kilku stronach dachu, co pozwoli zintensyfikować poziom nasłonecznienia oraz rozłożyć je równomiernie we wnętrzu. 

Jeżeli zaś zależy nam na panoramicznym widoku a okna pionowe z jakiegoś powodu również są wskazane, warto zastanowić się nad zestawami łączącymi okna pionowe z dachowymi, zestawami okien kolankowych lub nad nowoczesnymi i designerskimi oknami balkonowymi.

Oszczędność energii elektrycznej

Budowa nowoczesnego domu to obecnie przede wszystkim projektowanie dążące do rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych środowisku, przy zachowaniu odpowiednich proporcji cenowych. 

Okna dachowe to jeden z podstawowych kroków w tym kierunku. I nie chodzi tu jedynie o naturalne oświetlenie, które zapewni oszczędność na sztucznym doświetlaniu. 

To także nowoczesne technologie jak energooszczędne okna trzyszybowe, które będą minimalizować straty energii grzewczej.

Światło pod kontrolą

Salon jest także pomieszczeniem wielofunkcyjnym – bywa pokojem spotkań, ale też relaksujemy się tu w wolnym czasie z bliskimi, czasem jest domowym kinem, a jeszcze kiedy indziej – sypialnią gości. 

Różne spośród tych okazji będą wymagały innego rodzaju światła dziennego, a oświetlenie pochodzące z okien dachowych niezwykle łatwo jest kontrolować z pomocą całej gamy akcesoriów, jak na przykład rolety i markizy do okien dachowych. 

W ten sposób, gdy tylko będziesz tego potrzebować możesz uzyskać efekt maksymalnego wykorzystania światła dziennego, aż po jego całkowitą redukcję z roletami zaciemniającymi. 

POKOCHAJ ŚWIATŁO W SWOIM SALONIE

JAKIE OKNA DACHOWE NAJLEPIEJ SPRAWDZĄ SIĘ W SALONIE
CZYLI NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS ICH ZAKUPU, ABY SŁUŻYŁY PRZEZ DŁUGIE LATA

Zapewnienie komfortu w salonie jest o tyle istotne, że korzystają z niego wszyscy domownicy i warto uczynić tę przestrzeń miejscem wspólnego odpoczynku, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Pomoże w tym zapewnienie odpowiedniej ilości światła słonecznego oraz stałego dostępu świeżego powietrza, które można uzyskać z pomocą okien dachowych. Za ich sprawą uzyskuje się także bardzo korzystny efekt optycznego powiększenia wnętrza a tym samym – rozszerzyć możliwości aranżacyjne.

Zestawy okien dachowych

Ze względu na funkcję salonu oraz jego przestronność warto zastanowić się nad instalacją zestawów okien dachowych, czyli konfiguracji dwóch lub więcej okien, ustawionych obok siebie. 

Zestawy zapewniają największą ilość światła oraz wyglądają niezwykle efektownie, nie wspominając o panoramicznym widoku i efekcie otwarcia przestrzeni. Zestawy okienne sprawdzą się tak w przypadku montażu po jednej, jak i po obu stronach dachu. 

Gdy mają wychodzić tylko na jedną stronę, to połączenie w układzie pionowo-poziomym (min. cztery okna) uzyska się efekt lepszego doświetlenia, a czas ekspozycji na światło będzie wydłużony. Montaż zestawów po obu stronach dachu zagwarantuje z kolei dopływ światła o każdej porze dnia, niezależnie od położenia słońca na niebie.

Łączenie okien w zestawy nie jest bardziej skomplikowane, niż standardowy montaż okien dachowych i oferuje bardzo wiele możliwości.

Pamiętać należy jedynie o zasadzie łączenia okien tej samej wysokości w jednym poziomie oraz zbliżonej szerokości we wspólnym pionie, chociaż dla urozmaicenia wysokość może być różna. 

Montaż jednego okna nad drugim jest świetnym rozwiązaniem w wysokich pomieszczeniach, dodatkowo metoda ta wpływa na przedłużenie ekspozycji powierzchni przeszkleń na światło, dzięki czemu w salonie będzie jasno przez dłuższą część dnia.

System otwierania

Warto także zastanowić się nad systemem otwierania okien dachowych, w taki sposób aby wybrać ten, który zapewni jak największą wygodę użytkowania. Możliwości jest wiele:

 – okna z górnym otwieraniem – sprawdzą się najlepiej w przypadku, gdy zamontowane będą na tyle nisko, aby łatwo było dosięgnąć do klamki czy to ręką, czy drążkiem obsługującym.

– okna z dolnym otwieraniem – będą odpowiednie w przypadku wysokiego montażu, aby ułatwić dostęp do klamki. Jeżeli wysokość ta będzie nadal zbyt znaczna, również można użyć do obsługi drążka.

– okna klapowo-obrotowe/uchylno-obrotowe – otwierają się w inny sposób, niż okna osiowe, pozwalają na szerszy kąt otwarcia a skrzydło opiera się na górnych zawiasach.

 

Okna sterowane elektrycznie

 

Czyli absolutna maksymalizacja komfortu użytkowania. W tym przypadku możliwości jest naprawdę wiele: od sterowania pilotem lub aplikacją w telefonie do całkowicie zautomatyzowanego sterowania opartego na zasilaniu solarnym, czy systemy inteligentne, które kontrolują otwieranie i zamykanie okien na podstawie

informacji z wnętrza budynku oraz informacji pogodowych. 

W tym przypadku nie trzeba więc nawet pamiętać aby wywietrzyć pokój, ponieważ system opracowany jest w taki sposób, aby jakość powietrza we wnętrzu była zawsze najwyższa. 

We wnętrzu znajdują się specjalne czujniki klimatu, informacje pogodowe z kolei
dostarczane są z okolicznych stacji pogodowych. 

 

System zadba o to, aby okna otworzyły się automatycznie, kiedy w salonie zrobi się zbyt gorąco, dodatkowo,jeżeli okna wyposażone są także w rolety i markizy – zadba również o zabezpieczenie okien przed zbliżającą się falą upałów, zanim jeszcze pomieszczenie za bardzo się nagrzeje.

Kontrola światła

We wnętrzu jakim jest salon nie można także zapomnieć o kontroli wpadającego do wnętrza światła. W tym zakresie najskuteczniejsze rozwiązanie stanowią rolety wewnętrzne. 

Oferują one bardzo wiele możliwości, więc z pewnością odnajdziesz takie, które będą dopasowane idealnie do Twoich potrzeb – od subtelnego rozproszenia światła bez efektu zaciemnionego salonu, aż po całkowicie zaciemniające rolety, pozwalające uzyskać „noc w ciągu dnia” a nawet z efektem odbijania światła słonecznego, dzięki czemu ogranicza się nagrzewanie wnętrza. 

Rolety dekoracyjne pozwolą stworzyć przytulną atmosferę i delikatne przyciemnienie lub rozproszenie światła (w zależności od wybranej tkaniny), a rolety plisowane lub żaluzje podkreślą nowoczesny charakter wnętrza.

okna dachowe salon 3
135136-01-XXL

Ochrona od zewnątrz


W celu ograniczenia nagrzewania poddasza producenci zaprojektowali takie rozwiązania, jak markizy i rolety zewnętrzne. 

Markizy to konstrukcja oparta na specjalnie opracowanej siatce, która przechwytuje promieniowanie słoneczne jeszcze przed dotarciem do okna dachowego, ale zaprojektowano ją w taki sposób, aby nie zaciemniać wnętrza i umożliwiać pozostawienie rozwiniętej markizy nawet przez całe lato. 

Co ciekawe, markizy nie tylko nie zaciemniają wnętrza ale także nie ograniczają widoczności za oknem. Rolety zewnętrzne pozwalają za to całkowicie odciąć okno od promieniowania słonecznego, przez co pozwalają zachować niższą temperaturę w trakcie silnych upałów.

 Dzięki nim możesz niemal całkowicie zaciemnić wnętrze o każdej porze dnia, ponadto stanowią one istotne zabezpieczenie okna przed gradem, silnym wiatrem a nawet włamaniem. Rolety zewnętrzne przydają się także zimą – znacząco minimalizując utratę ciepła z wnętrza i wpływając na oszczędność energii.

Polecamy do salonu:

Okno klapowo-obrotowe GPL 3050 VELUX

- możliwość łączenia z oknem kolankowym - zintegrowana, automatyczna wentylacja
- aluminiowa klamka na dole i uchwyt otwierający u góry
- drewno sosnowe klejone warstwowo

okna fakro FTP-v

Okno obrotowe antywłamaniowe Fakro FTP-V P2 Secure

- podwyższona odporność na włamanie z szybą antywłamaniową P2 - dwupozycyjna klamka na dole okna
- automatyczny nawiewnik V40P
- energooszczędny pakiet trzyszybowy

okno Premium Thermo RoofART XPT

Okno obrotowe 3-szybowe Premium Thermo RoofART

- pakiet trzyszybowy 34 mm - zintegrowana, automatyczna wentylacja
- drewno w kolorze naturalnym
- hartowana szyba zewnętrzna
- środkowa oś obrotu

OKNA, KTÓRE DBAJĄ O TWÓJ DOM - STEROWANIE INTELIGENTNE

Dla naszego komfortu w sypialni szczególnie ważna jest także świeże powietrze. Ma to znaczenie dla zdrowia, komfortu oraz jakości snu, aby był regenerujący oraz zapewnił energię i dobre samopoczucie następnego dnia. Nie zawsze jednak pamiętamy o otwarciu okna rano, czasem też nie jest dobrym pomysłem, aby pozostawić je otwarte na cały dzień, pod naszą nieobecność lub nie zdążymy odpowiednio przewietrzyć sypialni przed snem. Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technologia.

Obecnie producenci okien dachowych, tacy jak Fakro czy Velux, oferują wiele inteligentnych rozwiązań, które potrafią same zatroszczyć się nie tylko o jakoś powietrza w pomieszczeniu, ale także o jego odpowiednie nasłonecznienie czy bezpieczeństwo.  Okna dachowe oraz ich akcesoria mogą być nie tylko sterowane elektrycznie, tzn za pomocą pilota, przycisku na ścianie lub smartfona, ale mogą  być one także sterowane przez systemy, których działania wywołane będą wynikami odczytów z czujników zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania, czyli ze stacji pogodowych. Dlatego też systemy te określa się mianem sterowania klimatem. W ten sposób system monitoruje m.in., temperaturę, wilgotność powietrza czy poziom dwutlenku węgla, których podwyższone parametry inicjują reakcję systemu, polegającą na otwarciu lub zamknięciu okien, rozwinięciu lub schowaniu markiz zewnętrznych czy rolet. 

Informacje ze stacji pogodowych umożliwiają także zabezpieczenie wnętrza przed nadmiernym przegrzaniem albo szkodami w wyniku gradu, ulewy czy burzy, ponieważ gdy informacja o nich zostanie przesłana ze stacji pogodowych, okna i np. rolety zewnętrze zostaną zamknięte. Systemy tego typu mogą być ponadto kontrolowane z poziomu smartfona, przez specjalne aplikacje, dlatego zawsze gdy zechcesz będziesz mieć kontrolę nad swoimi oknami dachowymi oraz roletami, ale także będziesz mógł całkowicie o tym wszystkim zapomnieć, a system sam zatroszczy się o Twoje poddasze i jakość powietrza wewnątrz będzie zawsze najwyższa, jak to tylko możliwe.

Jest to właściwość, której nie da się nie docenić w samym środku upalnego lata, zwłaszcza, że gdyby pomieszczenie zdążyło się już nagrzać to obniżenie temperatury nie jest wcale szybkim procesem. System jednak nie pozbawia Cię wcale kontroli – gdy tylko poczujesz, że zrobiło się zbyt ciepło lub masz ochotę zaczerpnąć świeżego powietrza nie musisz nawet wstawać z kanapy, bo sterowanie jest także możliwe poprzez aplikację w telefonie lub klasycznego pilota. 

AKCESORIA DO OKIEN DACHOWYCH

Markizy, rolety, żaluzje...

Maksymalizację komfortu osiągnąć można także za sprawą rolet wewnętrznych, które zapewnią sypialni nie tylko dodatkową dekorację, ale także wiele innych funkcjonalności, w zależności od modelu, na który się zdecydujesz. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór rolet wewnętrznych i żaluzji, które w każdym jednym przypadku pozwolą Ci uzyskać poczucie prywatności oraz kontrolę światła, a w zależności od modelu potrafią także zapewnić częściowe lub nawet całkowite zaciemnienie. Klasyczną i piękną ozdobę stanowić mogą rolety dekoracyjne lub rzymskie, a nowoczesny i praktyczny dodatek – rolety plisowane czy żaluzje. W sypialni warto natomiast zastanowić się nad wspomnianymi wcześniej roletami zewnętrznymi lub wewnętrznymi – zaciemniającymiWarto podkreślić także, że rozwiązania takie jak akcesoria do okien dachowych, które służą do kontroli natężenia światła w pomieszczeniach są oferowane przez samych producentów okien dachowych, dlatego dostępne warianty rozmiarów zawsze będą kompatybilne z rozmiarami okien danego producenta. Nie ma wtedy potrzeby zamawiania produktów na wymiar, wystarczy jedynie znać model i rozmiar swojego okna. To, w jaki sposób dobrać odpowiednie rolety, markizy lub żaluzje do okien dachowych opisaliśmy tutaj:

Sprawdź naszą pełną ofertę okien dachowych

W naszym sklepie znajdziesz okna dachowe produkcji:

DLACZEGO NATURALNE ŚWIATŁO I ŚWIEŻE POWIETRZE SĄ TAK WAŻNE

Jaka jest przewaga światła naturalnego nadsztucznym i dlaczego powinniśmy zapewnić sobie na co dzień jak największe dawki słońca we wnętrzach? Moc światła słonecznego jest nie do przecenienia – tak już jesteśmy skonstruowani, że to światło, już od wczesnego poranka, informuje nasz organizm, że pora wstawać, mobilizuje nas do działania.

To właśnie dlatego znacznie trudniej jest nam wstawać zimą, kiedy za oknem nadal jest ciemno. Przed upowszechnieniem elektryczności to słońce było zarządcą całego ludzkiego rytmu dobowego, a także i rocznego. Pod wieloma względami jest tak nadal, jednak sztuczne światło pomaga nam w przekraczaniu ograniczeń, narzucanych przez wschody i zachody słońca. Prawda jest jednak taka, że ludzki organizm wcale nie tak łatwo jest oszukać. 

Od setek tysięcy lat nasze oczy kształtowały się pod wpływem światła słonecznego, dlatego zupełnie inaczej reagujemy na jego sztuczne odpowiedniki. Sztuczne światło ma inną długość fali, inne zabarwienie oraz intensywność. Zawsze jest lekko żółte lub niebieskawe (nienaturalnie białe) i nigdy aż tak intensywne, jak oświetlenie słoneczne nawet we względnie pochmurny dzień. Świetnie pokazują nam to rośliny pokojowe – nawet, jeżeli zamontujemy na suficie silne świetlówki, rośliny i tak zawsze będą zwrócone w stronę słońca docierającego przez okno, a te umieszczone gdzieś w rogach pomieszczeń, mając do dyspozycji jedynie światło sztuczne często nie wytrzymują nawet kilku miesięcy i usychają. Oczywiście jest to skrajny przykład, 

jednak nader często zapominamy, jak ważne są dla nas naturalne regulacje rytmu dobowego, którego podstawą jest dostęp do naturalnego światła. Bardzo dobrze obrazuje to chociażby przywoływany często ostatnimi czasy zgubny wpływ korzystania wieczorami z komputerów i smartfonów, co wpływa na problemy z zaśnięciem, wynikające z niebieskawego zabarwienia światła emitowanego przez ekrany. Podobnie rzecz ma się z zimnym światłem żarówek LED, a dzieje się tak dlatego, że zimne, niebieskie światło stanowi dla organizmu informację, że oto nadszedł wschód słońca i pora się budzić, ponieważ właśnie o świcie światło słoneczne będzie miało naturalnie chłodne zabarwienie.

Zachody słońca są z kolei żółtawe i ciepłe, niosąc nam informację o końcu dnia i inicjując procesy ułatwiające zasypianie, jak na przykład stopniowe uwalnianie „hormonu snu”. Mało tego, zrównoważona ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia także jest związana z produkcją tego hormonu w porach wieczornych. Nie da się także pominąć roli słońca w procesie produkcji naturalnej witaminy D, zachodzącego w skórze wystawionej na działanie słońca. Chcąc więc sztucznie odwzorować naturalny rytm dobowy trzeba byłoby korzystać z kilku a nawet kilkunastu sztucznych źródeł światła, w różnych odcieniach i o różnej intensywności i przechodzić pomiędzy nimi płynnie w ciągu całego dnia, aż do wieczora. Ale właściwie po co, jeżeli taką właśnie rolę mogą pełnić w naszym wnętrzu okna dachowe, dzięki którym wszystko to będzie odbywało się naturalnie. O świcie zbudzą nas pierwsze promienie słońca (chociaż jeżeli nie przepadamy za wstawaniem o świcie to możemy doposażyć okna dachowe w rolety zaciemniające i rozpoczniemy dzień ich odsłonięciem,

kiedy nam to pasuje), a poranna kawa w jasnej i słonecznej kuchni doda nam energii znacznie skuteczniej. Odpowiedni poziom nasłonecznienia, jaki gwarantują dobrze rozmieszczone na poddaszu okna dachowe, będą przez cały dzień, aż do zachodu słońca wspomagać nasze zdrowe funkcjonowanie. W ciągu dnia, intensywne, naturalne światło oraz świeże powietrze będą działać motywująco, wzmagać naszą aktywność oraz znacząco poprawiać samopoczucie oraz nie pozostaną także bez wpływu na sprawne działanie układu odpornościowego. W końcu nie od dziś wiadomo, że jesienne spadki nastroju, których wielu z nas doświadcza, wynikają właśnie z niedostatecznego poziomu światła, jakie dociera w tym czasie do naszych oczu i skóry. Kiedy w dodatku większość dnia spędzamy we wnętrzach, a nie na świeżym powietrzu będąc w kontakcie ze słońcem, oczywistym staje się, jak istotne jest zaprojektowanie takiego wnętrza, które zapewni nam jak największą porcję naturalnego oświetlenia, a właśnie okna dachowe sprawdzą się w tej roli zdecydowanie najlepiej. 

POMIESZCZENIE, KTÓRE POKOCHAJĄ WSZYSCY DOMOWNICY STWÓRZ RAZEM Z

Zadzwoń, zamów: 693 932 250