extraOKNO

Okna dachowe Fakro Velux i inne. Schody strychowe, wyłazy, rolety, markizy, żaluzje.

KOŁNIERZE

Wyświetlanie 1–20 z 26 wyników

Kołnierze uszczelniające przeznaczone do montażu okien dachowych to nowoczesne rozwiązania, które mają na celu ułatwienie, przyspieszenie oraz zapewnienie najwyższej precyzji montażu okien w pokryciu dachu. Dzięki nim wykończenie jest estetyczne i szczelne a w przypadku specjalistycznych rozwiązań – także docieplone. Wybór odpowiedniego kołnierza uszczelniającego to ponadto możliwość osadzenia okna dachowego w pokryciu na różnych głębokościach. Montaż okna dachowego w płaszczyźnie połaci to newralgiczna kwestia, ponieważ nawet niewielkie błędy montażowe mogłyby skutkować wieloma, przykrymi konsekwencjami. Brak dostatecznej precyzji mógłby grozić przeciekami, zwiększoną utratą energii grzewczej z poddasza, pogorszoną estetyką dachu a także, w poważniejszych przypadkach, powstawaniem uszkodzeń, które wymagałyby większych i bardziej zaawansowanych prac remontowych.
Accordion Sample DescriptionKołnierze uszczelniające przeznaczone do montażu okien dachowych pojawiają się w ofertach wszystkich producentów stolarki okiennej jako rozwiązania tworzone w dostosowanych do nich wymiarach oraz o szerokim zakresie właściwości, aby z łatwością można było odnaleźć kołnierz przeznaczony do odpowiedniego rodzaju pokrycia dachu (płaskie, profilowane, wysokoprofilowane). Specjalistyczne kołnierze uszczelniające do okien dachowych umożliwiają przy tym montaż obniżony, co oznacza, że okno będzie osadzone ok. 3 lub 4 cm głębiej w poszyciu, dzięki czemu jego powierzchnia licuje się z materiałem pokrywającym dach. Każdy, dobrej jakości kołnierz uszczelniający wyposażony będzie także w fartuch, który wykonany jest zazwyczaj z blachy ołowianej albo kompozytu na bazie aluminium. Z kolei w nieco bardziej zaawansowanych kołnierzach uszczelniających pojawiają się takie dodatki, jak materiał termoizolacyjny, który podwyższy parametry ochrony przed stratami ciepła czy też rynienki odwadniające, które wspomagają szczelność i odprowadzanie kondensatów pary wodnej.
Okna dachowe wymagają precyzyjnego montażu zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i zachowania właściwej izolacji termicznej oraz estetyki wykonania. Kołnierze uszczelniające, które przeznaczone są do montażu okien dachowych stanowią nieodzowny jego element, który gwarantuje szczelność, izolację i ochronę przed wieloma czynnikami, z którymi musi radzić sobie okno dachowe. Kołnierze uszczelniające wspomagają także odprowadzanie wody opadowej poza obrys okna, dodatkowo chronią przed silnym wiatrem. W przypadku większych producentów okien dachowych, takich jak Fakro, Velux czy roofART, ich oferta obejmuje także wiele rodzajów, różnego typu kołnierzy uszczelniających o idealnie dopasowanych parametrach, tak aby oba produkty zawsze były w pełni kompatybilne, dlatego też zawsze najlepszym wyborem będzie kołnierz od tego samego producenta. W przeważającej większości przypadków, gwarancja okna dachowego warunkowana jest takimi złożonymi czynnikami, jak „montaż zgodnie z zasadami instrukcji oraz zastosowaniem oryginalnych akcesoriów montażowych”, co jest dla producenta najlepszym zapewnieniem, że zakupione okno dachowe użytkowane będzie w najlepszych, dostosowanych do potrzeb warunkach, co wpływa na trwałość, bezpieczeństwo i realizację wszystkich, zakładanych parametrów i funkcji okna.
Okna dachowe w zespoleniu (tzw. KOMBI) to połączony układ przynajmniej dwóch okien dachowych w pionie, poziomie czy też kilku rzędach. W takich przypadkach stosowanie osobnego kołnierza uszczelniającego do każdego z okien nie spełniłoby należycie swojego zadania, dlatego też producenci okien dachowych proponują w takich przypadkach specjalistyczne kołnierze uszczelniające do zespoleń. Nazywane są kołnierzami modułowymi i muszą zostać dobrane do liczby okien oraz ich wymiarów, uwzględnić należy także rodzaj pokrycia dachowego oraz preferowaną głębokość osadzenia okna w dachu.
Producenci okien dachowych, jak np. Fakro, Velux czy roofART, w swoich ofertach posiadają także wiele rodzajów okien dachowych, które mają specyficzne cechy i w związku z nimi wymagają także zastosowania niestandardowych kołnierzy uszczelniających. Mogą to być m.in. okna kolankowe oraz mansardowe, które będą miały nieco inną budowę niż kołnierze do tradycyjnych okien. Specjalnych rozwiązań wymagać będą także okna o podwyższonych właściwościach izolacji akustycznej. Odpowiedni wybór specjalistycznego kołnierza uszczelniającego będzie miał znaczenie także w kontekście okien dachowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, jak okna superenergooszczędne oraz pasywne. W takich przypadkach warto będzie wybrać kołnierz termiczny, w którym pojawiają się dodatkowe materiały ociepleniowe, ograniczające straty ciepła nawet o 15% w porównaniu do kołnierzy standardowych.
W ofercie Fakro znaleźć można przede wszystkim kołnierze uszczelniające podzielone ze względu na zastosowanie oraz rodzaj pokrycia dachowego. Kołnierze standardowe przeznaczone będą więc do standardowych pokryć dachowych, czyli zarazem tych najpopularniejszych – pokryć płaskich (ES), profilowanych (EZ) czy wysokoprofilowanych (EH). Istotna jest także głębokość osadzenia okna w dachu – kołnierze, w których nazwie pojawia się N to montaż podwyższony o 3 cm, V to wyrównanie do 0, kołnierze J to -3 cm (litery te będą ostatnimi w oznaczeniu). Z kolei czwarta litera oznaczenia kołnierza odpowiada za materiał wykonania fartucha, gdzie „P” oznacza fartuch ołowiany zaś A – fartuch aluminiowo-tworzywowy. W ofercie tego producenta pojawiają się także specjalistyczne kołnierze. W przypadku dachów pokrytych dachówką płaską czy pokryciami łuskowymi (EZV-F i EL i EG), kołnierze do blachy panelowej EBV-P oraz do blachy płaskiej – EE. Dużą popularnością w ofercie Fakro cieszy się kołnierz termoizolacyjny, który podwyższa właściwości termoizolacyjne okien dachowych – EHV-AT Thermo, innym ciekawym rozwiązaniem jest z kolei kołnierz umożliwiający regulację kąta montażu okna w dachu, czyli E_A.
Kołnierze uszczelniające Velux wykonane są z odpornej na korozję i niewymagającej konserwacji blachy aluminiowej (kolor szary RAL 7043). W rozwiązaniach tych można zastosować zawsze dodatkowo system ciepłego montażu, który wspomaga parametry termoizolacyjne okien dachowych i zabezpiecza obszar montażu przed powstawaniem mostków termicznych. Kołnierze uszczelniające do okien dachowych produkcji Velux posiadają system ukośnych nacięć, których zadaniem jest poprawa szczelności oraz zabezpieczenie przed nawiewaniem zimnego powietrza, deszczu i śniegu. Dzięki nacięciom kołnierz może zostać jeszcze lepiej dopasowany do pokrycia dachowego, ponieważ wystarczy prawidłowo je na nim ułożyć. Kołnierze uszczelniające do okien dachowych Velux wykonane są ulepszonych materiałów, w których podwyższona została odporność na promieniowanie UV, co wpływa pozytywnie na trwałość estetyczną produktów. W najnowszych kołnierzach uszczelniających Velux zastosowano dodatkowo elastyczną gąbkę uszczelniającą. W ofercie kołnierzy uszczelniających Velux można znaleźć kołnierze przeznaczone do pojedynczego montażu okna: - EDZ do pokryć profilowanych do 45 mm – posiada gąbkę uszczelniającą - EDW do profilowanych pokryć dachowych do wysokości max 120 mm, posiada elastyczną gąbkę uszczelniającą - EDS – do pokryć płaskich, do 16 mm (2 x 8 mm) – jak gont, papa, blacha płaska- EDQ – do blachy na rąbek o wysokości od 25 do 40 mm - EDT – do pokryć z płaskiej dachówki (15 – 40 mm) - EDB – do pokryć płaskich do 38 mm (dachówka karpiówka w rybią łuskę) - EDL – do pokryć płaskich do 16 mm (2 x 8 mm) – gont, papa bitumiczna - EDJ – obniżony montaż (-40 mm) w falistych pokryciach dachowych, do 90 mm - EDN – obniżony montaż (-40 mm) w pokryciach płaskich
Kołnierz uszczelniający do okien dachowych wśród podstawowych elementów posiada dwa, boczne profile oraz element górny i dolny. Pozostałe szczegóły czy też dodatkowe elementy będą różne w zależności od typu i przeznaczenia kołnierza, nachylenia dachu, materiału zastosowanego w ramach pokrycia. Najczęściej, czyli w przypadku standardowych kołnierzy uszczelniających, elementy podstawowe zbudowane będą z blachy aluminiowej, której grubość wynosi od 0,55 – 0,60 mm. Dla poprawy estetyki oraz ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, aluminium pokrywane jest lakierem ochronnym (poliester, poliamid+poliuretan). Poszczególne elementy kołnierzy uszczelniających łączy się z użyciem silikonowych uszczelek, dzięki którym pod ich powierzchnię nie będzie wnikać wilgoć. W przypadku kołnierzy uszczelniających przeznaczonych do wysokoprofilowych pokryć dachowych pojawiają się dodatkowe profile podpierające dachówki. W sprzedaży znaleźć można też kołnierze uszczelniające do okien dachowych z miedzianej lub cynkowo-tytanowej blachy, najczęściej w tych przypadkach, gdy pokrycie dachu wykonane jest z miedzi lub tytan-cynku, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby pojawiły się w przypadku dachów krytych ceramiką czy blachodachówką, przy jednoczesnym zastosowaniu się do zasad łączenia poniektórych tworzyw. Kołnierz uszczelniający do okien dachowych posiada także fartuch, czyli znajdujący się u dołu pas, który ma za zadanie zapewnienie szczelności poniżej montażu okna dachowego.
Zadaniem kołnierza uszczelniającego do okien dachowych jest przede wszystkim ułatwienie i zapewnienie większej precyzji montażu, dlatego nie jest to zadanie szczególnie złożone. Profile kołnierza należy połączyć z ramą okienną, zaraz po osadzeniu okna w przygotowanym otworze. Element, który znajduje się na dole trzeba przymocować do dolnej części ościeżnicy z użyciem załączonych wkrętów, w przypadku reszty nie ma już konieczności ich stosowania, co pozwala ograniczyć liczbę otworów i dobrze wpływa na szczelność. Profile kołnierza od strony zewnętrznej wymagają połączenia z łatami dachowymi (lub sztywnym poszyciem), do czego wykorzystuje się specjalne haftki, gwoździe albo wkręty – elementy te powinny być dołączone do kołnierza uszczelniającego. W trakcie przeprowadzania prac montażowych należy zwrócić uwagę, aby nie doprowadzić do zniekształcenia rynienek odwadniających po bokach kołnierza, dodatkowo żadne z elementów kołnierza nie powinien w żadnym stopniu wystawać powyżej ościeżnicy ani też zniekształcać uszczelek, które się na niej znajdują. Istotne jest także zachowanie odstępów pomiędzy pokryciem a oknem dachowym, w zależności od rodzaju – gont bitumiczny i blacha płaska wymaga od 0 do 4 cm odstępu, dachówki ceramiczne, betonowe i blachodachówki – od 8 do 10 cm, zaś pokrycia wysokoprofilowe, jak płyta falista, od 9 do 12 cm.

Zadzwoń, zamów: 693 932 250