extraOKNO

Okna dachowe Fakro Velux i inne. Schody strychowe, wyłazy, rolety, markizy, żaluzje.

Okna dachowe Fakro – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę


Okna dachowe Fakro – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę

Okna dachowe Fakro od lat cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce, a od jakiegoś już czasu także zagranicą. Nic dziwnego – to rodzima firma, która zdobyła zaufanie klientów wysoką jakością swoich produktów, które zawsze perfekcyjnie odpowiadają na potrzeby użytkowników, są dopracowane w każdym calu z dbałością o najmniejszy szczegół a do tego są innowacyjne i

 

praktyczne. Jednak w obliczu tak bogatego asortymentu i ogromu możliwości nie zawsze można być pewnym, jakie okno wybrać do swojego domu. Dlatego pierwszym krokiem powinno być poznanie możliwości i najważniejszych cech produktów Fakro – łatwiej będzie wtedy dokonać przemyślanego wyboru.


Okna dachowe Fakro – ekonomiczne, optymalne czy może podwyższonej jakości?

Sam producent mocno ułatwia swoim klientom zadanie, ponieważ okna dachowe podzielone są według przejrzystego systemu klas jakości – STANDARD, PROFI i LUX. Więcej na temat tego podziału oraz produktów, które można znaleźć w poszczególnych grupach przeczytasz TUTAJ. Dzięki temu, już na początku poszukiwań łatwiej jest odnaleźć się w oferowanych kategoriach okien dachowych. Dlatego właśnie na samym początku warto zadać sobie pytanie, jakiego standardu oczekujemy od okien dachowych – czy mają po prostu działać i zapewniać podstawowe parametry, czy może oferować jeszcze coś więcej – ułatwić obsługę w nietypowej 

 

lokalizacji a może w najwyższym możliwym stopniu ograniczyć straty energii grzewczej? Czy obsługa okna ma być manualna a może elektryczna? A może by tak zorganizować sobie w dachu mini-balkon i otworzyć tym samym przestrzeń na poddaszu? Okna dachowe Fakro mogą być supertermoizolacyjne a nawet przeznaczone do budownictwa pasywnego, zapewniać podwyższoną odporność na wilgoć lub łatwiejsze utrzymanie w czystości, podwyższać bezpieczeństwo antywłamaniowe czy też łączyć więcej funkcjonalności, jak chociażby wspomniane okna balkonowe czy okna wyłazowe.

Jak dobrać okno Fakro do potrzeb i konstrukcji dachu

Wybierając okna dachowe trzeba na początek obliczyć zapotrzebowanie w danych pomieszczeniach na doświetlenie naturalnym światłem. W każdym pomieszczeniu musi znaleźć się wystarczająca liczba okien o odpowiedniej powierzchni przeszklenia, aby dostatecznie je doświetlić. Zaleca się, aby przeszklenie w oknach dachowych w danym pomieszczeniu stanowiło proporcję (przynajmniej) 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi, szczególnie gdy mają to być pokoje, w których spędza się większość czasu. W przypadku dużych przestrzeni nie ma konieczności montowania gigantycznych okien – bardzo praktycznym i efektownym rozwiązaniem są okna montowane w zestawach kombi, dodatkowe, otwierane lub nieotwierane elementy okienne oraz okna kolankowe (w przypadku poddaszy posiadających ściankę kolankową). Jedno duże okno będzie oświetlało tylko część pomieszczenia, z kolei układ kilku okien zapewni równomierny rozkład światła.

 Na stronie producenta Fakro, znaleźć można wygodny sposób na obliczanie wymaganej powierzchni przeszklenia w oknach, na przykładzie pokoju 20m2:
 

? = 20 (20 x 1) : 8 = 2,5

Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m² trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m² liczonej w świetle ościeżnic.

 Powierzchnię taką uzyskamy stosując:
 4 okna 78 x 118,
 lub 3 okna 78 x 140,
 lub 2 okna 114 x 118

 

Sposób otwierania okna dachowego wybiera się pod kątem wygody użytkowania. Najczęściej bardzo dobrze sprawdzają się tradycyjne okna otwierane obrotowo ze środkową osią obrotu, jednak oferta okien dachowych Fakro zapewnia znacznie więcej możliwości:

– okna o podwyższonej osi obrotu (wysokoosiowe), które pozwalają swobodnie podejść i wyjrzeć na zewnątrz;

– okna klapowo-obrotowe, które zapewniają dwa osobne sposoby otwarcia,

– okna wyłazowe, czyli podwójna funkcjonalność w ramach jednego, termoizolacyjnego okna dachowego,

– okna balkonowe, które w kilka sekund zmienisz w balkon, bez konieczności dokonywania skomplikowanych przeróbek konstrukcyjnych.

Materiał profili okiennych Fakro

Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór materiału tworzącego okno dachowe. W ofercie Fakro, niemal wszystkie okna dachowe wytwarzane są z różnego rodzaju tworzyw (różnią się wtedy nazwą ale łączy je konstrukcja). Okno dachowe Fakro może więc być wykonane z następujących materiałów:

 

Schody segmentowe Fakro z drewnianą drabinką

W tej kategorii znajdą się aż trzy rodzaje schodów strychowych, z których każde posiadają drewnianą drabinę, uszczelki obwodowe, trzyletnią gwarancję a do klienta docierają w formie zmontowanej, gotowej do szybkiego montażu.  Wszystkie te modele schodów mogą zostać doposażone w akcesoria dodatkowe:

Naturalne drewno sosnowe

pokryte lakierem ochronnym lub pomalowane na biało – takie okna najlepiej wybrać do pomieszczeń standardowego użytku, jak pokoje dzienne, salon czy sypialnia, gdzie nienarażone na wpływ wilgoci sprawdzi się najlepiej i będzie sprawować się bez zarzutu przez wiele lat.

Drewno+poliuretan

to propozycja dla wszystkich, którym zależy na oknach z drewna, jednak przystosowanych do tego, aby poradzić sobie z warunkami podwyższonej wilgotności, jaka może pojawić się w kuchni, łazience czy salonie połączonym z kuchnią. Warstwa poliuretanu szczelnie otacza drewno, chroniąc je przed kontaktem z wilgocią i zapewniając trwałość na długie lata.

Tworzywo sztuczne PVC

czyli okna plastikowe – to profile okienne zbudowane z wielu komór, dzięki czemu tak samo dobrze jak drewno chronią przed utratą ciepła z pomieszczeń. PVC to materiał odporny na wilgoć, dlatego okna z takimi profilami mogą być wybierane do kuchni, łazienek, pralni i suszarni.

Wysokość montażu okna dachowego Fakro

Jak z kolei dostosować okna dachowe do kąta nachylenia dachu? Zasada jest dość prosta – aby doświetlenie był skuteczne a obsługa okna komfortowa to w przypadku, gdy połać dachowa ma niewielkie nachylenie, to wygodniejsze będzie zamontowanie okna dachowego wyżej.

Warto jednak pamiętać o zaleceniach zarówno dekarzy, jak i producenta okien, według których miejsce montażu okna dachowego powinno obejmować takie zasady, jak:

– W przypadku budynków, których kondygnacja znajduje się niżej niż 25 m powyżej terenu, odległość dolnej krawędzi okna od podłogi nie powinna być mniejsza, niż 85 cm. Gdy zaś kondygnacja znajduje się wyżej niż 25 m, odległość ta musi być równa lub wyższa niż 110 cm.

Dodatkowo warto pamiętać, że im wyżej umieszczone zostanie okno, tym skuteczniej doświetli ono pomieszczenie.

Ważny jest także aspekt nawiewników znajdujących się w oknach dachowych. Technika Budowlana zaleca, aby nawiewniki znajdowały się nie niżej niż 200 cm powyżej podłogi (licząc tę wysokość od dolnej krawędzi nawiewnika).

W naszej ofercie nie ma produktu, którego szukasz? Skontaktuj się z nami a znajdziemy go dla Ciebie!

ULUBIONE PRODUKTY I OPINIE NASZYCH KLIENTÓW:

okna fakro FTP-v

Najlepsze okno trzyszybowe drewniane, jakie znalazłem w rozsądnej cenie. W innych firmach ciężko znaleźć w tym przedziale cenowym okno z tak porządnym pakietem szybowym i zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Te okno podpowiadał mi też dekarz, że wstawia je najczęściej w domach jednorodzinnych. Dobra gwarancja podoba mi się też, że jest do niego taki wybór dodatków.


+ porządne drewno
+ dobry pakiet szybowy
+ dobra cena
+ ciepłe
+ długa gwarancja

Krzysztof, Wałcz

[Zakup: Fakro okno FTP-V U4 07 (78×140)]

 

okno dachowe obrotowe fakro

Okno plastikowe, które kupiłem i do kuchni (x2) i do łazienki. Za taki standard jak tutaj to najlepszy stosunek ceny do jakości, wszystko co najważniejsze w porządnym oknie – dobre parametry, świetne szyby, profile, nawiewnik, co też ważne w kuchni i łazience, no i dało się zamówić z okleiną ala drewno, więc pasują do reszty domu. Cena jak najbardziej ok i jestem w pełni zadowolony i polecam.

+ cena – jakość

+ dobra izolacja termiczna i tłumienie hałasu

+ wykonanie i wygląd

+ dość szybka dostawa i bez żadnych uszkodzeń

Zbigniew, Dębno [zakup: Fakro okno PTP-V U4 06 78×118]

 
okno dachowe obrotowe ftu

Okna drewniano-poliuretanowe to moim zdaniem najlepszy wynalazek na świecie – plastiku sobie w domu nie wyobrażam, a drewno w poliuretanie jest dobre i do łazienki i do pokoju, szczególnie jak woli się okna białe. No ale najważniejsze są parametry – dobra termoizolacja i wyciszanie, na plus też oczywiście szyba hartowana i nawiewnik. Wcześniej mieliśmy już takie okna właśnie w kuchni a teraz reszta wymieniona, bo i łatwo je umyć i nie trzeba odmalowywać ani nic. Naprawdę najlepszy wybór i godny polecenia na poddasze.

+ porządne i trwałe

+ uniwersalne + nie trzeba malować i konserwować

+ dobre wyciszenie

+ wszystko na plus

Joanna, Zabrze [zakup: Fakro okno FTU-V U4 07 78×140]

       

Sprawdź naszą pełną ofertę okien dachowych

W naszym sklepie znajdziesz okna dachowe i akcesoria od:

POMIESZCZENIE, KTÓRE POKOCHAJĄ WSZYSCY DOMOWNICY STWÓRZ RAZEM Z

Zadzwoń, zamów: 693 932 250