KOMINY

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3


Systemy kominowe odpowiadają za odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych, zależy więc od nich bezpieczeństwo mieszkańców budynku i to w najwyższym wymiarze. Odpowiednio dobrany i sprawnie działający system kominowy jest więc podstawą w każdym domu, w którym znajdują się piece. Systemy kominowe muszą posiadać wszelkie konieczne certyfikaty, aby użytkownicy mieli pewność, że realizują rygorystyczne normy budowlane i będą pełnić swoją rolę niezawodnie przez lata. Produkty przeznaczone do odprowadzania spalin z budynków to szeroka kategoria rozwiązań o różnorodnych właściwościach, dlatego bardzo ważne jest, aby ich wyboru dokonywać w oparciu o szczegółowe wymagania budynków oraz specyfiki źródeł, z których spaliny będą pochodzić. Ważne będą m.in rodzaj budynku i dachu, warunki eksploatacyjne a także typ paliwa – stałego, jak drewno, trociny, węgiel i biomasa, oraz paliw płynnych. Systemy kominowe mogą być przy tym dostosowane do pieców z zamkniętą lub otwartą komorą spalania a także uniwersalne.
Systemy kominowe w formie gotowej do instalacji to wygodna alternatywa dla kominów murowanych, a ich funkcjonalność to jeszcze większy komfort użytkowania. Budowa, która oparta jest na częściowo gotowych do montażu elementach, zapewnia przyspieszenie prac i redukuje możliwość popełnienia błędów, co oznacza wyższe bezpieczeństwo. Bardzo wiele spośród dostępnych w sprzedaży systemów kominowych to rozwiązania uniwersalne, dostosowane do odprowadzania spalin pochodzących z różnego typu paliw, które mogą zostać połączone z różnymi urządzeniami, przy czym nie ma konieczności łączenia produktów wyłącznie tej samej marki. Mimo tego, że systemy kominowe składają się z kilku, gotowych już elementów, to możliwe jest wykończenie ich w dowolny sposób, tak aby dostosować je wizualnie do indywidualnych preferencji. Wybierając ceramiczne systemy kominowe można mieć całkowitą pewność, że będzie to rozwiązanie na dziesięciolecia bezproblemowej eksploatacji. Rozwiązania te produkowane są głównie z gliny z dodatkiem kruszyw oraz kamiennej wełny mineralnej. W związku z tym ich wytwarzanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, ponadto odpowiednie połączenie pieca z systemem kominowym umożliwia zauważalne ograniczenie zużycia paliw grzewczych. Systemy kominowe ze stali oparte są na zastosowaniu najwyższej jakości stopów, w połączeniu z izolacją wysokotemperaturową. Dzięki temu izolacja termiczna pozostaje zachowana a w urządzeniach tych mogą być stosowane paliwa tworzące spaliny o bardzo wysokich temperaturach. Dzięki temu urządzenia te są całkowicie bezpieczne w zakresie ochrony przed pożarami sadzy.
Prefabrykowane, ceramiczne systemy kominowe zbudowane są z wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej albo ceramiki szamotowej a także warstwy izolacji termicznej na bazie wełny mineralnej, która zapewnia utrzymywanie wysokich temperatur dla spalin, z zewnątrz stosuje się obudowy z lekkiego betonu lub ceramiki a wraz z produktem w zestawie często pojawiają się dodatkowo odpowiednie trójniki, wyczystki czy zbieracze kondensatu. Najbardziej popularne pozostają wciąż wielokanałowe, prefabrykowane kominy ceramiczne, dla których charakterystyczny, główny element budowy stanowi przewód dymowy albo spalinowy w połączeniu ze znajdującymi się obok kanałami wentylacyjnymi. Produkty tego typu chronione są najczęściej nawet 30-letnią gwarancją.
W przypadku stalowych systemów kominowych także stosuje się budowę opartą na kilku warstwach. W ramiach pierwszej pojawia się rura wewnętrzna, najczęściej ze stali kwasoodpornej, na której tworzy się warstwę izolującą z wełny mineralnej. Na zewnątrz zazwyczaj pojawia się rura wykonana ze stali nierdzewnej, dzięki czemu komin będzie odporny na warunki atmosferyczne. Taki stalowy komin będzie mógł zostać zamontowany na własnym fundamencie lub na konsoli, która rozłoży ciężar systemu kominowego wtedy, gdy jest to wskazane. Stalowe systemy kominowe zachowują najwyższą szczelność dzięki temu, że poszczególne elementy łączone są kielichowo.
To najczęściej wykonane ze stali, stopu aluminium i krzemu lub tworzywa rozwiązania, które składają się z dwóch rur – jedna z nich odpowiada za dopływ świeżego powietrza do systemu, ponieważ jest ono niezbędne w procesach spalania, druga z rur odprowadza produkty spalania poza konstrukcję, do atmosfery. Takie powietrzno-spalinowe przewody mogą zostać poprowadzone na wiele różnych sposobów, co uzależnione jest głównie od lokalizacji pieca. W przypadku kominów powietrzno-spalinowych poziomych przeprowadzanie przewodów będzie najmniej kosztowne oraz zdecydowanie najłatwiejsze. Przeznaczone jest do kotłów, w których nie pojawia się moc przekraczająca 21 kW, zawieszonych albo ustawionych w pomieszczeniach z dostępem do zewnętrznej ściany budynku.
Czopuch jest odcinkiem łączącym kocioł i komin albo kominek i komin. Najczęściej czopuch zrobiony jest z wytrzymałego materiału, który poradzi sobie ze spalinami i dymem, a co za tym idzie – z wysoką temperaturą. W przypadku kotłów na paliwa stałe można wykorzystać gotowe kształtki wykonane z grubej stali emaliowanej, które dobrze sprawdzają się w roli łącznika kotła z kominem, także gdy na drodze pojawiają się przeszkody. Kotły do spalania gazu lub na olej wymagają czopuchów z tworzywa sztucznego lub nierdzewnej stali.
Aby system odprowadzania spalin z kotła działał sprawnie i zapewniał bezpieczeństwo, dobierając komin trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Odpowiednie dopasowanie tych elementów odpowiada także za zoptymalizowanie kosztów zużycia paliw grzewczych oraz wydajność samego kotła, warto więc podejść do tej kwestii poważnie. Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego wykonany jest komin. Ważne, aby był całkowicie odporny na czynniki, z jakimi będzie miał do czynienia, czyli z produktami spalania stosowanymi w danym piecu. Możliwe jest także zastosowanie wkładów kwasoodpornych, wspomagających komin w zakresie odporności na wymienione czynniki. Podział instalacji kominowych dotyczy głównie sposobu poboru powietrza, czyli na kominy do kotłów z otwartą komorą spalania, nazywane też atmosferycznymi, oraz do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Sprawa doboru komina będzie też znacznie ułatwiona w przypadku, gdy urządzenie grzewcze dostosowane jest do materiałów tworzących spaliny o wysokiej temperaturze, czyli na węgiel i drewno, ponieważ powstający ciąg termiczny powoduje natychmiastowe usuwanie spalin na zewnątrz. Z kolei kotły niskotemperaturowe – na gaz i olej opałowy, mają mokry tryb pracy, czyli wilgoć osadza się we wnętrzach przewodu. Dlatego właśnie chcąc dopasować system kominowy do specyfiki kotła konieczne jest ustalenie wszystkich parametrów funkcjonowania układu. W przypadku nowoczesnych kotłów z zamkniętą komorą spalania, na paliwa stałe, gaz czy olej, tym bardziej jeśli jest to piec kondensacyjny, zdecydowanie najbezpieczniej będzie wybrać dedykowany system kominowy. Każdy taki kocioł wytwarza specyficzne dla siebie środowisko i wymaga w związku z tym dokładnego dostosowania materiałów komina. Podobnie też, nie jest najlepszym pomysłem wymiana samego kotła i pozostawianie istniejącego systemu kominowego. Kocioł byłby wtedy nowoczesny, podczas gdy komin nie byłby dostosowany do np. intensywnej produkcji wilgoci, charakterystycznej dla współczesnych rozwiązań grzewczych, co mogłoby poskutkować wchłanianiem jej przez ściany komina i w końcu, przenikaniem w głąb ścian budynku.
Gdy mamy do czynienia z kotłem z zamkniętą komorą spalania, wtedy lepszym wyborem będzie system kominowy wykonany ze stali, przy czym warto zwrócić uwagę, aby była to stal kwasoodporna. Ceramika kominowa, szczególnie prasowana izostatycznie, także może się sprawdzić w układzie o takich właściwościach, ponieważ technologia produkcji takiej ceramiki redukuje jej porowatość, dlatego produkty z niej wykonane mają niską nasiąkliwość. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania będzie to także system powietrzno-spalinowy, czyli oparty na dwóch przewodach. Warto zwrócić też uwagę na to, że w przypadku urządzeń kondensacyjnych, kominy powinny być dostosowane także do pracy w nadciśnieniu, muszą więc charakteryzować się najwyższą szczelnością. Tak naprawdę nowoczesne, ceramiczne i stalowe systemy kominowe wyróżnia wysoka uniwersalność, dlatego w większości przypadków poradzą sobie z kotłami na paliwa stałe, gaz, pellet czy olej, z piecami kondensacyjnymi oraz tradycyjnymi.

Zadzwoń, zamów: 697 701 156