Jak wybrać schody strychowe

 

schody na strych fakro

 

Dobór odpowiednich schodów strychowych zależy od kilku podstawowych czynników.

 

Przede wszystkim, jeżeli otwór w stropie jest już gotowy to można go jeszcze dopasować do rozmiarów skrzyni schodów, które wybraliśmy. Największe pole manewru pozostawiają stropy drewniane, w obrębie których otwór można zarówno zmniejszać jak zwiększać (na tyle, na ile pozwalają na to belki stropu), z kolei stropy żelbetowe pozwalają jedynie na zmniejszenie otworu za pomocą dokręcanych belek.

Zatem dobór wielkości skrzyni zależny jest od rozstawu belek, gdyż wyznaczają one granice powiększania otworu, należy jedynie pamiętać, że pomiędzy samą skrzynią a belkami należy pozostawić kilkumilimetrowy odstęp.

Kolejnym, bardzo istotnym przy wyborze schodów parametrem jest wysokość skrzyni. Strop betonowy, który od spodu jest tynkowany tradycyjnie, wymaga skrzyni o grubości zbliżonej do grubości stropu.

Z kolei w przypadku stropu drewnianego, wykonuje się podwieszenie sufitu, w związku z tym zamknięta klapa schodów powinna licować się z okładziną sufitu, co w praktyce oznacza, że skrzynia powinna być tak wysoka, by było możliwe przytwierdzenie jej do belek stropowych we właściwy sposób, oraz aby sięgała ona dolną częścią aż do poziomu dolnej krawędzi profili nośnych, do których przykręci się płyty.

Równie istotny czynnik stanowi wysokość schodów, którą określa się także mianem wysokości przystawienia. Stanowi ona wartość mierzoną od sufitu do podłogi, w związku z czym nie będzie ona równa z długością drabiny schodów, która zawsze musi być większa, aby te ustawione były pod wygodnym i bezpiecznym kątem, względem podłogi.

Standardowa wysokość przystawienia wynosi zwykle 280-290 cm i, jeżeli dom nie jest jeszcze wykończony należy wziąć pod uwagę, że elementy wykończenia, takie jak na przykład podkład podłogowy, wpłyną na końcową wartość.

Jeżeli pomieszczenie wyznaczone na montaż schodów jest niewielkie, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się modele z małą skrzynią, np. 70 x 60 cm, czy 80 x 60 cm. W takich przypadkach wysokość przystawienia wynosi jedynie 265 cm.

jak dobrać schody strychowe kolorowa tabelka

Zadzwoń, zamów: 697 701 156