Zalety schodów składanych

 

Dlaczego warto wybrać schody składane

 

Strych, który nie został zaadaptowany do celów mieszkalnych, służy zazwyczaj za dodatkowe pomieszczenie, w którym przechowuje się przedmioty niepotrzebne na co dzień, lub które żal wyrzucić. Poddasze służące za taki składzik, po pierwsze nie potrzebuje ogrzewania, a po drugie – nie bywa odwiedzane zbyt często. Jakie są zatem powody, aby w przypadku tego typu wykorzystania przestrzeni pod dachem zdecydować się na schody składane zamiast stacjonarnych?

 

 

 

W wypadku nieużytkowego strychu, nawet najprostsze i najtańsze schody stacjonarne mogą okazać się rozwiązaniem nie tylko zbytecznym, ale i niekorzystnym. Przede wszystkim, konstrukcja tego typu wymagałaby zaplanowania odpowiedniego układu w dolnym pomieszczeniu oraz poświęcenia odpowiednio dużej ilości przestrzeni na same tylko schody, których czasem używa się najwyżej kilkanaście razy w roku. Co więcej, takie stałe rozwiązanie powoduje, że wykonany w stropie otwór nie będzie mógł być zamykany, a więc niska temperatura panująca na nieogrzewanym strychu będzie znacząco wpływać na obniżenie temperatury w dolnych, mieszkalnych pomieszczeniach. Podłoga strychu zazwyczaj zaizolowana jest termicznie, a niezamykany otwór schodowy przerywa ciągłość tej izolacji, tworząc potężny (a więc i znacząco odczuwalny w kosztach ogrzewania) mostek cieplny.

Ze względu na wszystkie te czynniki, coraz większą popularnością w nowoczesnym budownictwie ekologicznym cieszą się składane schody strychowe. Ich prosta konstrukcja i atrakcyjna cena to nie jedyne atuty, które nadają przewagę właśnie takiemu rozwiązaniu.

Główne zalety składanych schodów strychowych, to:

  • Oszczędność przestrzeni

W związku z tym, że nieużywane są całkowicie schowane w stropie, przestrzeń w dolnym pomieszczeniu może być niemal dowolnie wykorzystana, a na rozłożenie schodów potrzeba znacznie mniej wolnego miejsca, niż w przypadku konstrukcji schodów stałych. Możliwość chowania schodów pozwala dodatkowo na ich instalację również w miejscach, w których na co dzień byłyby nieporęczne, jak na przykład w wąskich korytarzykach lub okolicach drzwi. Ponadto warto wiedzieć, że schody takie można zamontować w pomieszczeniu o wysokości do 330 cm, a otwór w stropie wynosi zwykle od 50 x 80 cm do 70 x 140 cm (inne rozmiary wykonywane są na zamówienie).

  • Oszczędność energii cieplnej

Dzięki temu, że składane schody strychowe chowane są w stropie, klapa która je maskuje i zamyka otwór sufitowy może być ocieplona. To rozwiązanie wyklucza powstawanie mostków cieplnych, ciągłość izolacji termicznej strychu pozostaje nienaruszona a oszczędność energii cieplnej jest znacząca i zauważalna.

  • Estetyka

Za sprawą klapy maskującej, która zamyka schody w stropie, zyskujemy nie tylko izolację termiczną, ale także komfort polegający na tym, że gdy schody nie są nam potrzebne to zupełnie ich nie widać. W przypadku wielu modeli schodów klapę można pomalować i „zakamuflować” ją w suficie. Zyskujemy zatem komfortowy dostęp do strychu bez rezygnacji z dotychczasowych funkcji i estetyki pomieszczeń.

Zadzwoń, zamów: 697 701 156