RANKING OKIEN DACHOWYCH 2022

 

WYBIERAMY NAJLEPSZE OKNA DACHOWE – EDYCJA 2022

 

Nie codziennie buduje się dom, najczęściej tylko raz w życiu, dlatego nie każdy musi posiadać specjalistyczną wiedzę o materiałach budowlanych czy oknach. W związku z tym pytania o to, jakie okna dachowe wybrać często pojawiają się w sieci i wzbudzają zainteresowanie, a ja sam jako specjalista często pytany jestem o te kwestie indywidualnie. Dlatego pomyślałem, że nie zaszkodzi przygotować tego typu aktualne zestawienie możliwości, jakie otwiera przed klientami w 2022 roku rynek okien dachowych w Polsce, przy czym opieram je nie tylko na samych opisach i parametrach znalezionych u producentów, ale też na opiniach użytkowników, zarówno tych, z którymi mam do czynienia w swojej pracy, jak i tych znalezionych w Internecie, na forach i wielu stronach. Raport ten podzieliłem na kilka części, aby móc przyjrzeć się oknom dachowym przeznaczonym do różnego rodzaju zadań specjalnych, od standardowego użytkowania, po pomieszczenia o większych wymaganiach, czyli kuchniach i łazienkach. Bierzcie i dowiadujcie się z tego wszyscy!

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych

 

Jeszcze tylko słów kilka o tym, co najważniejsze, czyli jakie parametry i czynniki zasługują na trochę więcej uwagi w momencie wybierania odpowiednich okien dachowych.

Profile PVC – popularne PCV, PVC to tak naprawdę to samo. Profile z PVC mają budowę opartą na aluminium i tworzywie PVC, które samo w sobie ma kolor biały. Konstrukcja profili tworzy wiele wewnętrznych komór, które stanowią rodzaj dodatkowej izolacji, a elementy takie jak rdzenie stalowe wspierają wytrzymałość i zapobiegają uszkodzeniom. Tworzywo PVC nie wchłania wilgoci, nie reaguje na nią w żaden sposób, dlatego też jest odporne na korozję. Wykonane z niego okna nie tylko będą odporne nawet na intensywną wilgoć, ale też łatwo je umyć, i o ile są dobrej jakości to nie powinny trwale wchłaniać zabrudzeń. Wielu producentów oferuje też profile PVC wykończone na inny kolor, ale używa się do tego okleiny, która może z czasem blaknąć po zewnętrznej stronie.

Okna drewniano-poliuretanowe (drewniano-tworzywowe) to rozwiązanie dla tych, którzy wolą okna z naturalnego drewna, ale potrzebują ich do kuchni czy łazienki. Szkopuł leży jedynie w tym, że raczej wizualnie nie różnią się zbytnio od PVC. Chociaż pod względem funkcjonalnym właściwie też – w takim samym stopniu poradzą sobie z nadmiarem wilgoci. Wśród okien dachowych dobrych producentów, drewniany trzon tworzący okno powstaje z wytrzymałego drewna klejonego warstwowo i o wzmocnionej budowie (i tylko takie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu), z kolei warstwę zewnętrzną stanowi kilkukrotna, szczelna i całkowicie nieprzepuszczalna powłoka poliuretanowa, która uniemożliwia wnikanie wilgoci w głąb, do drewnianego rdzenia. Dzięki temu okna zachowają pełną trwałość, nawet przy dużej wilgotności. Profile w powłoce poliuretanowej nie wchłaniają brudu i można je szybko doczyścić.

Drewno – Nie da się ukryć, że najlepszym drewnem do produkcji okien dachowych jest drewno sosnowe, przy czym najlepiej sprawdza się sosna nordycka, która ma odpowiednią twardość i jest odporna na zarysowania, odkształcenia, wgniecenia. Drewno musi być też odpowiednio spreparowane – klejenie warstwowe i impregnacja to podstawa, dzięki której przetrwają one wiele lat i będą odporne na pękanie, złamanie czy wyłamanie. Ważną rolę pełni też lakier – stanowi barierę dla czynników atmosferycznych i tych pochodzących z wnętrza domu, dobrze też, żeby był ekologiczny, chronił drewno przed promieniowaniem UV i charakteryzował się powolnym ścieraniem, a nie łuszczeniem czy odchodzeniem płatami.

 

 

Pakiet szybowy – trzy czy cztery szyby? To już kwestia wymagań w zakresie termoizolacji. Szyby są na pewno powierzchnią, przez którą ucieka najwięcej ciepła. Ale nie tylko ilość szyb ma znaczenie. Istotny jest też gaz wypełniający przestrzenie między szybami – najczęściej argon, w wariantach cieplejszych krypton. Gazy szlachetne mają za zadanie powstrzymać przewodzenie ciepła, ponieważ mają one inne właściwości niż powietrze, dlatego działają izolująco.

Ramki dystansowe – Dobry pakiet szybowy będzie miał też ciepłą ramkę dystansową – standardowa ramka wykonana jest ze stali lub aluminium, stabilizuje szybę i albo jest neutralna dla przewodzenia cieplnego, albo nieco je ułatwia. Ciepłe ramki dystansowe powstają ze stali nierdzewnej albo polipropylenu z folią metalową, często uszczelniane są też taśmą silikonową. Dzięki temu mogą one wykazywać nawet pięciokrotnie niższe przewodnictwo cieplne.

Parametry, które warto znać wybierając okna dachowe – najważniejsze są na pewno wskaźniki określające stopień przenikalności cieplnej Uw dla całego okna, i im są niższe tym lepiej. Obecnie wycofywane są już okna o Uw przekraczającym 1,1 W/m²K, a wartość ta stanowi w budownictwie absolutne minimum (dla okien dachowych, bo pionowe do jeszcze inny temat). Chociaż minimum to w zasadzie nie jest, bo okno o takich parametrach bardzo skutecznie chroni przed nadmierną utratą ciepła z budynku.

Okno może także w mniejszym lub większym stopniu ograniczać hałasy z zewnątrz – standard dla izolacji akustycznej to ok. 33 dB, ale można znaleźć też okna o znacznie wyższych wynikach, np. 37 dB.

Istotna dla wielu bywa także odporność na włamanie – wymogi ochrony antywłamaniowej określa norma klasyfikacyjna EN 1627, w których wyszczególnia się dla okien dachowych klasy antywłamaniowe od 1 do 6. Samych okien dachowych dotyczą jedynie klasy 1 i 2, co oznacza skuteczne zabezpieczenie przed amatorskimi i niezaplanowanymi próbami włamania, gdy nie wchodzą w grę specjalistyczne narzędzia. Takie okno będzie po prostu dłużej stawiało opór, co jest kluczowe dla zniechęcenia potencjalnego włamywacza, a czas stawiania oporu zwiększa się wraz z wyższą klasą.

Antywłamaniowe okna dachowe posiadają wiele zabezpieczeń, zarówno w zakresie konstrukcji, jak i samych szyb. Szkło laminowane o klasie P4A oznacza, że przeszła stosowne testy i poradzi sobie nawet z uderzeniem stalową kulą o wadze 4,1 kg, która zostanie trzy razy upuszczona na szybę z wysokości 9 metrów. Szyby tego rodzaju stosowane są w oknach dachowych o klasie 2 w skali ochrony antywłamaniowej (norma EN 1627).

 

POZNAJ RANKINGI OKIEN DACHOWYCH 2022
Z PODZIAŁEM NA KATEGORIE:

 

RANKING OKIEN DACHOWYCH 2022 – OKNA DREWNIANE – najlepsza siódemka w 2022 

RANKING OKIEN DACHOWYCH 2022 – najlepsze okna plastikowe

RANKING OKIEN DACHOWYCH 2022 – najlepsze okna do pokoju dziennego i salonu na poddaszu 

RANKING OKIEN DACHOWYCH 2022 – najlepsze do kuchni i łazienki