Przed montażem schodów strychowych

schody na strych fakro

 

Zanim dokona się wyboru właściwych schodów strychowych, należy upewnić się, czy w dolnym pomieszczeniu na pewno jest wystarczająca ilość miejsca, aby można je było swobodnie otwierać. Przykładowo, segmentowe schody rozkładane nie rozsuwają się w linii prostej, ale rozkłada się je ruchem wokół osi, który wymaga pewnej ilości miejsca. Z kolei rozłożona konstrukcja nie powinna kończyć się w miejscu zbyt blisko ściany czy innych elementów, blokujących swobodne korzystanie z drabiny.

Istotny jest również możliwy rozmiar otworu w stropie, gdyż musi on odpowiadać rozmiarowi schodów. Przykładowo, schody termoizolacyjne potrzebują otworu o wymiarach 60 x 120 cm lub 130 cm, bądź 70 x 120, 130 lub 140 cm.

Jeśli zaś chodzi o strych, to zwykle standardowa odległość między belkami stropu waha się od 60 do 70 cm. W związku z tym zazwyczaj istniejący już otwór nie jest za wąski, za to zdarza się, że jest zbyt krótki i wymaga przedłużenia. Krawędzie otworu często wyznaczane są przez drewniane wymiany (krótkie belki przymocowane do belek stropowych), które trzeba zdemontować i odpowiednio przemieścić. Jeżeli zaś gotowy już otwór jest zbyt duży, zmniejszenia dokonuje się poprzez dokręcenie na jego obrzeżach dodatkowych belek.

Stropy żelbetowe nie dają możliwości powiększenia otworu, natomiast zmniejszenie odbywa się podobnie, jak w przypadku stropów drewnianych, czyli za sprawą dokręcenia drewnianych lub metalowych belek.

Zadzwoń, zamów: 697 701 156