Okna Dachowe

fakro okna rozwiewne

Okna dachowe, zwane także jako okna połaciowe, są doskonałą alternatywą doświetlania i zagospodarowania pomieszczeń w których występują ściany ukośne. Obecne rozwiązania technologiczne stosowane w konstrukcji okien połaciowych pozwalają cieszyć się komfortem użytkowania zarówno pod względem energooszczędności, tłumienia dźwięków oraz bezpieczeństwa użytkowania.

Dzięki współpracy z najwiekszymi firmami produkującymi okna dachowe znajdą Państwo w naszej ofercie okna producentów:

okna fakro FTP-v

Aby odpowiednio dobrać okna dachowe do pomieszczenia należy zwrócić uwagę na kilka cech okien,  które w głównej mierze decydują o ich użyteczności a co za tym idzie trwałości oraz oszczędnościach płynących z zastosowania odpowiednio dobranych produktów.

velux okno do lazienki

Profil okna dachowego

Drewniane okna dachowe – wykonane zazwyczaj z klejonego drewna sosnowego, lakierowanego lakierem bezbarwnym lub na wybrany kolor. Okna te przeznaczone sa do ogólnego zastosowania w pomieszczeniach ogrzewanych takich jak salony, sypialnie lub pokoje dzienne.

Drewniane okna dachowe – wykonane zazwyczaj z klejonego drewna sosnowego, lakierowanego lakierem bezbarwnym lub na wybrany kolor. Okna te przeznaczone sa do ogólnego zastosowania w pomieszczeniach ogrzewanych takich jak salony, sypialnie lub pokoje dzienne.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Pakiet szybowy

Pakiet szybowy to głównie ilość szyb które sa zastosowane w oknie. Obecnie najbardziej popularne są okna dwuszybowe oraz trzyszybowe. Ilość szyb przekłada się w znaczny sposób na współczynnik przenikania ciepła czyli Uw.

Współczynnik Uw wskazuje na przepuszczalność cieplną okna, a tym samym jest najważniejszym z parametrów, które powinniśmy brać pod uwagę przy dokonywaniu porównań. Od niego zależy jak wiele ciepła będzie uciekać na zewnątrz, co przełoży się na koszty ogrzewania.

Im mniejszy współczynnik Uw tym lepiej. Dla domów mieszkalnych przyjmuje się, że nie powinien on przekraczać 1,1 W/m2K jednak wielu producentów oferuje okna o współczynniku w okolicach 0,9 W/m2K i mniej. W 2018 roku weszła w życie ustawa  w sprawie warunków technicznych jakie muszą spełniać okna. Od 31 grudnia 2020 roku okna połaciowe nie będą mogły przekraczać współczynnika UW=1,1

Energooszczędność okna dachowego to nie tylko ilość szyb. Oprócz zastosowanie wiekszej ilości szyb/komór znaczący wpływ na zwiększenie oszczędności mają również:

GAZ

Wpływ na energooszczędnośc mają gazy którymi wypełnione sa przestrzenie między szybami. Podstawowym gazem jest Argon, natomiast bardziej energooszczędne okna posiadają miedzy szybami Krypton.

RAMKA DYSTANSOWA

Pomiędzy szybami w energooszczędnych oknach dachowych zastosowane zostały ramki dystansowe ciepłe TGI zastępując tym samym ramki stalowe.

ODPORNOŚĆ NA WŁAMANIE

Zastosowanie szyb antywłamaniowym pakietem nie wpływa bezpośrednio na energooszczędność, jednak zapewnia ono bezpieczeństwo.

PRZENIKANIE ŚWIATŁA

Ilośc światła dziennego w pomieszczeniu ma podstawowe znaczenie. Znacznie wpływa na komfort ich użytkowania

Rozmiar okna dachowego

Większość z nas wybiera pomieszczenia w domu, w których jest jak najwięcej światła dziennego, które wpływa na nasze samopoczucie i rachunki za ogrzewanie.
Bez względu na pogodę, najchętniej przebywamy w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Więcej naturalnego światła to nie tylko wyższy komfort i lepsze samopoczucie, ale także niższe rachunki za ogrzewanie.

Zaleca się dostosować ilość okien do orientacji względem światła. W pomieszczeniach znajdujących się od południa powierzchnia okien w stosunki do powierzchni podłogi powinna stanowić 20%, a w pomieszczeniach od północy 10 %. Chcąc dostarczyć do pomieszczenia więcej światła, lepiej zastosować większą ilość mniejszych okien, niż jedno lub dwa duże. Najlepiej też umieścić je od strony południowej, co da nam większą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Z kolei niewielkie pomieszczenia lepiej doświetlać centralnie – okno zamontowane pośrodku dachu pozwoli na optymalne doświetlenie. Na bardziej rozległych powierzchniach sprawdzą się większe okna, montowane w zestawie.

Podstawowymi najbardziej popularnymi oknami dostępnymi zazwyczaj od ręki są okna dachowe 78×118 oraz okna dachowe 78×140.

Okna takie można połączyć w zestawy tzw okna kombi czyli dwa lub więcej okien zamontowanych obok siebie, lub z oknami kolankowymi które jeszcze bardziej zwiększają ilość światła w pomieszczeniu.

Sposób otwierania okna dachowego

Obrotowe okna dachowe

Najbardziej popularnym sposobem otwierania okna dachowe jest otwieranie obrotowe. Sprawdza się ono w większości pomieszczeń. Okna takie można otwierać za pomocą klamki umieszczonej na dole bądź na górze ościeżnicy okna.

W ofercie okien dachowych współpracujących z nami producentów znajdziemy także okna o podwyższonej osi obrotu. Sposób otwarcia takich okien jest taki sam jak w przypadku okien obrotowych, jednak w związku z osią obrotu umieszczoną powyżej środka okna możliwe jest podejście blisko okna również wyższej osoby.

Okna dachowe uchylno-obrotowe

Okno uchylno obrotowe posiadają dwa oddzielne mechanizmy otwierania skrzydtła okna: uchylną oraz obrotową.

Zapewniają one stabilność oraz zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.

Funkcja uchylna w zakresie 0-45stopni umożliwia łatwe podejście do krawędzi otwartego okna. Zwiększa to znacząco przestrzeń użytkową pomieszczenia i jednocześnie zapewnia nieograniczony widok na zewnątrz.

Okna balkonowe

Okna balkonowe umożliwiają otworzenie w kilka sekund w ten sposób zamieniając poddasze w złoneczne miejsce. Dzięki zastosowaniu tego innowacyjnego rozwiązania na poddaszu możesz mieć więcej świeżego powierz oraz naturalnego światła.

Nie znalazłeś w naszym poradniku tego czego szukałes? Zadzwoń bądź napisz do nas – nasi sprzedawcy chętnie pomogą w dobraniu odpowiedniego okna to Twojego pomieszczenia.